User:Msalperen

From Apertium
Jump to: navigation, search

http://azer.com/aiweb/categories/magazine/13_folder/13_articles/kurtulush_azeri_turkish_13.pdf


Contents

[edit] Nouns

[edit] Bira = Beer (tr)

person n.sg.abs n.sg.dac n.sg.dat n.sg.loc n.sg.abl n.sg.gen n.sg.com
none bira birayı biraya birada biradan biranın birayla
p1.sg biram bira birama biramda biramdan biramın biramla
p2.sg biran biranı birana biranda birandan biranın biranla
p3.sg bira birasını birasına birasında birasından birasının birasıyla
p1.pl biramız biramızı biramıza biramızda biramızdan biramızın biramızla
p2.pl biranız biranızı biranıza biranızda biranızdan biranızın biranızla
p3.pl bira birasını birasına birasında birasından birasının birasıyla
person n.pl.abs n.pl.dac n.pl.dat n.pl.loc n.pl.abl n.pl.gen n.pl.com
none biralar biraları biralara biralarda biralardan biraların biralarla
p1.sg biralarım biralarımı biralarıma biralarımda biralarımda biralarımın biralarımla
p2.sg biraların biralarını biralarına biralarında biralarından biralarının biralarınla
p3.sg biraları biralarını biralarına biralarında biralarından biralarının biralarınla
p1.pl biralarımız biralarımızı biralarımıza biralarımızda biralarımızdan biralarımızın biralarımızla
p2.pl biralarınız biralarınızı biralarınıza biralarınızda biralarınızdan biralarınızın biralarınızla
p3.pl biraları biralarını biralarına biralarında biralarından biralarının biralarıyla

[edit] Pivə = Beer (az)

person n.sg.abs n.sg.dac n.sg.dat n.sg.loc n.sg.abl n.sg.gen n.sg.com
none pivə pivəni pivəye pivəde pivəden pivənin pivəyle
p1.sg pivəm pivəmi pivə pivəmdə pivəmdən pivəmin pivəmlə
p2.sg pivən pivəni pivənə pivəndə pivəndən pivənin pivənlə
p3.sg pivəsi pivəsini pivəsinə pivəsində pivəsindən pivəsinin pivəsiylə
p1.pl pivəmiz pivəmizi pivəmizə pivəmizdə pivəmizdən pivəmizin pivəmizlə
p2.pl pivəniz pivənizi pivənizə pivənizdə pivənizdən pivənizin pivənizlə
p3.pl pivəsi pivəsini pivəsinə pivəsində pivesindən pivəsinin pivəsile
person n.pl.abs n.pl.dac n.pl.dat n.pl.loc n.pl.abl n.pl.gen n.pl.com
none pivələr pivələri pivələre pivələrdə pivələrdən pivələrin pivələrlə
p1.sg pivələrim pivələrimi pivələrimə pivələrimdə pivələrimdən pivələrimin pivələrimlə
p2.sg pivələrin pivələrini pivələrinə pivələrində pivələrindən pivələrinin pivələrinlə
p3.sg pivələri pivələrini pivələrinə pivələrində pivələrindən pivələrinin pivələrinlə
p1.pl pivələrimiz pivələrimizi pivələrimizə pivələrimizdə pivələrimizdən pivələrimizin pivələrimizlə
p2.pl pivələriniz pivələrinizi pivələrinizə pivələrinizdə pivələrinizdən pivələrinizin pivələrinizlə
p3.pl pivələri pivələrini pivələrinə pivələrində pivələrindən pivələrinin pivələriylə

[edit] Ev (tr)

person n.sg.abs n.sg.dac n.sg.dat n.sg.loc n.sg.abl n.sg.gen n.sg.com
none ev evi eve evde evden evin evle
p1.sg evim evimi evime evimde evimden evimin evimle
p2.sg evin evini evine evinde evinden evinin evinle
p3.sg evi evini evine evinde evinden evinin eviyle
p1.pl evimiz evimizi evimize evimizde evimizden evimizin evimizle
p2.pl eviniz evinizi evinize evinizde evinizden evinizin evinizle
p3.pl evi evini evine evinde evinden evinin eviyle
person n.pl.abs n.pl.dac n.pl.dat n.pl.loc n.pl.abl n.pl.gen n.pl.com
none evler evleri evlere evlerde evlerden evlerin evlerle
p1.sg evlerim evlerimi evlerime evlerimde evlerimde evlerimin evlerimin
p2.sg evlerin evlerini evlerine evlerinde evlerinden evlerinin evlerinle
p3.sg evleri evlerini evlerine evlerinde evlerinden evlerinin evlerinle
p1.pl evlerimiz evlerimiz evlerimize evlerimizde evlerimizden evlerimizin evlerimizle
p2.pl evleriniz evleriniz evlerinize evlerinizde evlerinizden evlerinizin evlerinizle
p3.pl evleri evlerini evlerine evlerinde evlerinden evlerinin evleriyle

[edit] Ev (az)

pərson n.sg.abs n.sg.dac n.sg.dat n.sg.loc n.sg.abl n.sg.gən n.sg.com
nonə ev evi evə evdə evdən evin evlə
p1.sg evim evimi evimə evimdə evimdən evimin evimlə
p2.sg evin evini evinə evində evindən evinin evinlə
p3.sg evi evini evinə evində evindən evinin eviylə
p1.pl evimiz evimizi evimizə evimizdə evimizdən evimizin evimizlə
p2.pl eviniz evinizi evinizə evinizdə evinizdən evinizin evinizlə
p3.pl evi evini evinə evində evindən evinin eviylə
pərson n.pl.abs n.pl.dac n.pl.dat n.pl.loc n.pl.abl n.pl.gən n.pl.com
nonə evlər evləri evlərə evlərdə evlərdən evlərin evlərlə
p1.sg evlərim evlərimi evlərimə evlərimdə evlərimdə evlərimin evlərimin
p2.sg evlərin evlərini evlərinə evlərində evlərindən evlərinin evlərinlə
p3.sg evləri evlərini evlərinə evlərində evlərindən evlərinin evlərinlə
p1.pl evlərimiz evlərimiz evlərimizə evlərimizdə evlərimizdən evlərimizin evlərimizlə
p2.pl evləriniz evləriniz evlərinizə evlərinizdə evlərinizdən evlərinizin evlərinizlə
p3.pl evləri evlərini evlərinə evlərində evlərindən evlərinin evləriylə

[edit] Verbs

[edit] Present Tense Paradigm for Vermek (tr) /Vermək (az) (to give)

turkish press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg veririm verir miyim vermem vermez miyim
p2.sg verirsin verir misin vermezsin vermez misin
p3.sg verir verir mi vermez vermez mi
p1.pl veririz verir miyiz vermeyiz vermez miyiz
p2.pl verirsiniz verir misiniz vermezsiniz vermez misiniz
p3.pl verirler verirler mi vermezler vermezler mi
azeri press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg verərəm verərəmmi vermərəm vermərəmmi
p2.sg verərsən verərsənmi verməzsən verməzsənmi
p3.sg verər verərmi verməz verməzmi
p1.pl verərik verərikmi vermərik vermərikmi
p2.pl verərsiniz verərsinizmi verməzsiniz verməzsinizmi
p3.pl verərler verərlermi verməzlər verməzlərmi

[edit] Present Tense Paradigm For Ağlamak (tr) /Ağlamaq (az) (to cry)

turkish press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg ağlarım ağlar mıyım ağlamam ağlamaz mıyım
p2.sg ağlarsın ağlar mısın ağlamazsın ağlamaz mısın
p3.sg ağlar ağlar mı ağlamaz ağlamaz mı
p1.pl ağlarız ağlar mıyız ağlamayız ağlamaz mıyız
p2.pl ağlarsınız ağlar mısınız ağlamazsınız ağlamaz mısınız
p3.pl ağlarlar ağlarlar mı ağlamazlar ağlamazlar mı
azeri press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg ağlayaram ağlayarammı ağlamaram ağlamarammı
p2.sg ağlayarsan ağlayarsanmı ağlamazsan ağlamazsanmı
p3.sg ağlayar ağlayarmı ağlamaz ağlamazmı
p1.pl ağlayarıq ağlayarıqmı ağlamırıq ağlamarıqmı
p2.pl ağlayarsınız ağlayarsınızmı ağlamazsız ağlamazsızmı
p3.pl ağlayarlar ağlayarlarmı ağlamazlar ağlamazlarmı

[edit] Present Tense Paradigm for Binmek (tr) /Minmək (az) (to get on)

turkish press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg binerim biner miyim binmem binmez miyim
p2.sg binersin biner misin binmezsin binmez misin
p3.sg biner biner mi binmez binmez mi
p1.pl bineriz biner miyiz binmeyiz binmez miyiz
p2.pl binersiniz biner misiniz binmezsiniz binmez misiniz
p3.pl binerler binerler mi binmezler binmezler mi
azeri press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg minərəm minərəmmi minmərəm minmərəmmi
p2.sg minərsən minərsənmi minməzsən minməzsənmi
p3.sg minər minərmi minməz minməzmi
p1.pl minərik minərikmi minmərik minmərikmi
p2.pl minərsiniz minərsinizmi minməzsiniz minməzsinizmi
p3.pl minərler minərlermi minməzlər minməzlərmi

[edit] Present Tense Paradigm For Beslemek (tr) /Bəsləmək (az) (to feed)

turkish press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg beslerim besler miyim beslemem beslemez miyim
p2.sg beslersin besler misin beslemezsin beslemez misin
p3.sg besler besler mi beslemez beslemez mi
p1.pl besleriz besler miyiz beslemeyiz beslemez miyiz
p2.pl beslersiniz besler misiniz beslemezsiniz beslemez misiniz
p3.pl beslerler beslerler mi beslemezler beslemezler mi
azeri press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg bəsləyərəm bəsləyərəmmi bəsləmərəm bəsləmərəmmi
p2.sg bəsləyərsən bəsləyərsənmi bəsləməzsən bəsləməzsənmi
p3.sg bəsləyər bəsləyərmi bəsləməz bəsləməzmi
p1.pl bəsləyərik bəsləyərikmi bəsləmərik bəsləmərikmi
p2.pl bəsləyərsiniz bəsləyərsinizmi bəsləməzsiniz bəsləməzsinizmi
p3.pl bəsləyərler bəsləyərlermi bəsləməzlər bəsləməzlərmi

[edit] Present Tense Paradigm for Çıkmak (tr) /Çıxmaq (az) (to get out)

turkish press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg çıkarım çıkar mıyım çıkmam çıkmaz mıyım
p2.sg çıkarsın çıkar mısın çıkmazsın çıkmaz mısın
p3.sg çıkar çıkar mı çıkmaz çıkmaz mı
p1.pl çıkarız çıkar mıyız çıkmayız çıkmaz mıyız
p2.pl çıkarsınız çıkar mısınız çıkmazsınız çıkmaz mısınız
p3.pl çıkarlar çıkarlar mı çıkmazlar çıkmazlar mı
azeri press.aff.stat press.aff.int pres.neg.stat pres.neg.int
p1.sg çıxaram çıxarammı çıxmaram çıxmarammı
p2.sg çıxarsan çıxarsanmı çıxmazsan çıxmazsanmı
p3.sg çıxar çıxarmı çıxmaz çıxmazmı
p1.pl çıxarıq çıxarıqmı çıxmarıq çıxmarıqmı
p2.pl çıxarsınız çıxarsınızmı çıxmazsınız çıxmazsınızmı
p3.pl çıxarlar çıxarlarmı çıxmazlar çıxmazlarmı
tense name affix structure p1.sg p2.sg p3.sg p1.pl p2.pl p3.pl
past -di geldim geldin geldi geldik geldiniz geldiler
pres -er gelirim gelirsin gelir geliriz gelirsiniz gelirler
pres.cont -iyor geliyorum geliyorsun geliyor geliyoruz geliyorsunuz geliyorlar
past.repr -miş gelmişim gelmişsin gelmiş gelmişiz gelmişsiniz gelmişler
ffi -ecek geleceğim geleceksin gelecek geleceğiz geleceksiniz gelecekler
cond -se gelsem gelsen gelse gelsek gelseniz gelseler
nec -meli gelmeliyim gelmelisin gelmeli gelmeliyiz gelmelisiniz gelmeliler
imp - - gel gelsin - gelin gelsinler
subj - geleyim gelesin gele gelelim geleseniz geleler
pres.narr -er+ -dı gelirdim gelirdin gelirdi gelirdik gelirdiniz gelirlerdi
pres.cont.narr -iyor+ -du geliyordum geliyordun geliyordu geliyorduk geliyordunuz geliyorlardı
past.repr.narr -miş+ -di gelmiştim gelmiştin gelmişti gelmiştik gelmiştiniz gelmişlerdi
ffi.narr -ecek+ -di gelecektim gelecektin gelecekti gelecektik gelecektiniz geleceklerdi
past.cond.narr -se + -di gelseydim gelseydin gelseydi gelseydik gelseydiniz
past.nec.narr -meli + -di gelmeliydim gelmeliydin gelmeliydi gelmeliydik gelmeliydiniz gelmeliydiler
pres.repr -er + -miş gelirmişim gelirmişsin gelirmiş gelirmişiz gelirmişsiniz gelirlermiş
pres.cont.repr -iyor + -miş geliyormuşum geliyormuşsun geliyormuş geliyormuşuz geliyormuşsunuz geliyorlarmış
ffi.repr -ecek + -miş gelecekmişim gelecekmişsin gelecekmiş gelecekmişiz gelecekmişsiniz geleceklermiş
past.con.repr -se + -miş gelseymişim gelseymişsin gelseymiş gelseymişiz gelseymişsiniz gelselermiş
past.nec.repr -meli + -miş gelmeliymişim gelmeliymişsin gelmeliymiş gelmeliymişiz gelmeliymişsiniz gelmelilermiş
past.cond -di + -se geldiysem geldiysen geldiyse geldiysek geldiyseniz geldilerse
pres.cond -er + -se gelirsem gelirsen gelirse gelirsek gelirseniz gelirlerse
pres.cont.cond -iyor + -sa geliyorsam geliyorsan geliyorsa geliyorsak geliyorsanız geliyorlarsa
past.repr.cond -miş + -se gelmişsem gelmişsen gelmişse gelmişsek gelmişseniz gelmişlerse
ffi.cond -ecek + -se geleceksem geleceksen gelecekse geleceksek gelecekseniz geleceklerse
nec.cond -meli + -se gelmeliysem gelmeliysen gelmeliyse gelmeliysek gelmeliyseniz gelmeliyseler
p1.sg p2.sg p3.sg p1.pl p2.pl p3.pl
past gəldim gəldin gəldi gəldik gəldiniz gəldilər
pres gələrəm gələrsən gələr gələrik gələrsiniz gələrlər
pres.cont gəlirəm gəlirsən gəlir gəlirik gəlirsiniz gəlirlər
past.repr gəlmişəm gəlmişsən gəlmiş gəlmişik gəlmişsiniz gəlmişlər
ffi gələcəyəm gələcəksən gələcək gələcəyik gələcəksiniz gələcəklər
cond gəlsən gəlsəm gəlsə gəlsək gəlsəniz gəlsələr
nec gəlməliyəm gəlməlisən gəlməli gəlməliyik gəlməlisiniz gəlməlilər
imp - gəl gəlsin - gəlin gəlsinlər
subj gələm gələsən gələ gələydik gələydiniz gələydilər
pres.narr gələrdim gələrdin gələrdi gələrdik gələrdiniz gələrdilər
pres.cont.narr gəlirdim gəlirdin gəlirdi gəlirdik gəlirdiniz gəlirdilər
past.repr.narr gəlmişdim gəlmişdin gəlmişdi gəlmişdik gəlmişdiniz gəlmişdilər
ffi.narr gələcəkdim gələcəkdin gələcəkdi gələcəkdik gələcəkdiniz gələcəkdilər
past.cond.narr gəlsəydim gəlsəydin gəlsəydi gəlsəydik gəlsəydiniz gəlsəydilər
past.nec.narr gəlməli idim gəlməli idin gəlməli idi gəlməli idik gəlməli idiniz gəlməli idilər
pres.repr gələrmişəm gələrmişsən gələrmiş gələrmişik gələrmişsiniz gələrmişlər
pres.cont.repr gəlirmişəm gəlirmişsən gəlirmiş gəlirmişik gəlirmişsiniz gələrmişlər
ffi.repr gələcəkmişəm gələcəkmişsən gələcəkmiş gələcəkmişik gələcəkmişsiniz gələcəkmişlər
past.con.repr gəlsəymişsən gəlsəymişəm gəlsəymiş gəlsəymişik gəlsəymişsiniz gəlsəymişlər
past.nec.repr gəlməliymişəm gəlməliymişsən gəlməliymiş gəlməliymişik gəlməliymişsiniz gəlməliymişlər
past.cond gəldimsə gəldinsə gəldisə gəldisək gəldinizsə gəldilərsə
pres.cond gələrəmsə gələrsənsə gələrsə gələrsək gələrsinizsə gələrlərsə
pres.cont.cond gəlirəmsə gəlirsənsə gəlirsə gəlirsək gəlirsinizsə gəlirlərsə
past.repr.cond gəlmişəmsə gəlmişsənsə gəlmişsə gəlmişsək gəlmişsinizsə gəlmişlərsə
ffi.cond gələcəyəmsə gələcəksənsə gələcəksə gələcəyiksə gələcəksinizsə gələcəklərsə
nec.cond gəlməliyəmsə gəlməlisənsə gəlməlisə gəlməliyiksə gəlməlisinizsə gəlməlilərsə

[edit] Sample Sentence

Allaha inanmasaydıq və Qur`an bəşəriyyətin gələcəyindən bizi əmin etməsəydi, onlar kimi dünyanın zahirini görsəydik, onda onları haqlı bilməli idik

Personal tools