Apertium has moved from SourceForge to GitHub.
If you have any questions, please come and talk to us on #apertium on irc.freenode.net or contact the GitHub migration team.

North Saami and Lule Saami/Regression tests

From Apertium
Jump to: navigation, search

Contents

See also Pending tests.

[edit] Verbs

[edit] Supinum

  • (sme) Sámediggi áigu oččodit sámi mánáide individuála vuoigatvuođa oažžut sámi mánáidgárdefálaldaga. → Sámedigge ájggu sáme mánájda åttjudit individuála rievtesvuodav åttjutjit sáme mánájgárddefálaldagáv.

[edit] Conditional

  • (sme) Son sáhtášii ihtin boahtit. → Sån luluj máhttet idet boahtet.
  • (sme) Moai oasttášeimme biilla. → Måj lulujma oasstet bijlav.

[edit] Potential

  • (sme) Leaččan go buot muitán? → Littjav gus divna mujttám?
  • (sme) Leaččat go buot muitán? → Littja gus divna mujttám?
  • (sme) Leaččan go buot váldán? → Littjav gus divna válldám?

Sme odd syll verbs in potential have tempus, while smj verbs do not.

  • (sme) Muitaleaččai. → Subtsastisj.

[edit] Lexical selection

Orrut -> liehket

When negation: orrut -> liehket:

  • (sme) Ii oro buorre. → Ij la buorre.
  • (sme) Eaba orron buorre. → Ejga lim buorre.
  • (sme) Ehpet orron hávski. → Ejda lim hávsske.
Mielde váldit/váldit mielde -> sebrudahttet
  • (sme) Mánáidgárdefálaldat galgá organiserejuvvot nu ahte mánát váldojuvvojit mielde sierralágan bargoproseassaide. → Mánájgárddefálaldahka galggá organisieriduvvat navti vaj máná sebrudahteduvvi sierralágásj barggoprosessajda.
Vuhtii váldit => vieledit
  • (sme) Ferte dohkálaččat vuhtii váldit máná kulturduogáža. → Viertti dågålattjat vieledit máná kultuvrraduogátjav.
Bidjat guovddážii => tjalmostit
  • (sme) Sámediggi áigu dainna dieđáhusain bidjat guovddážii sámi mánáidgárdefálaldaga. → Sámedigge ájggu dajna diedádusájn sáme mánájgárddefálaldagáv tjalmostit.

[edit] Negatives

In smj, the negation verb is inflected for tense, while in sme it's the main verb that is inflected for tense. (in sme the past form of the main verb negation form is the same as the past participle form)

  • (sme) In. → Iv.
  • (sme) In dieđe. → Iv diede.
  • (sme) In borran. → Ittjiv bårå.
  • (sme) Ii borran. → Ittjij bårå.
  • (sme) Isak ii sáhttán boahtit ovdal. → Isak ittjij máhte boahtet åvddåla.
  • (sme) Ii oro nu vuogas. → Ij la nav vuogas.
  • (sme) In háliit duinna doarrut. → Iv sidá dujna doarrot.
  • (sme) Sii eai liiko, go mii hárdit sin. → Sij e lijkku, gå mij sijáv hárddep.
  • (sme) It go sáhte muitalit? → I gus máhte subtsastit?
  • (sme) Eat go sáhttán vuolgit? → Ejma gus máhte vuolgget?
  • (sme) Eat šat gille. → Ep desti visjá.
Liehket

Liehket, unlike other verbs, is inflected for tense. Present form is la and past form is lim. The negation verb is inflected for tense only in dual and plural, not in singular.

  • (sme) In leat. → Iv la.
  • (sme) In lean. → Iv lim.
  • (sme) Ii leat. → Ij la.
  • (sme) Ii lean. → Ij lim.
  • (sme) Ean leat. → En la.
  • (sme) Eat lean. → Ejma lim.
  • (sme) Eahppi leat. → Æhppe la.
  • (sme) Eahppi lean. → Ejda lim.
  • (sme) Eaba leat. → Æbá la.
  • (sme) Eaba lean. → Ejga lim.

Sg. 2 and pl. 3 has contracted forms in both present and past:

  • (sme) Don it leat nu johtil. → Dån illa nav jåhtel.
  • (sme) Sii eai oro nu johtilat. → Sij ælla nav jåhtela.
  • (sme) Sii eai orron nu johtilat. → Sij ællim nav jåhtela.
  • (sme) Don it oro nu johtil. → Dån illa nav jåhtel.
  • (sme) Don it orron nu johtil. → Dån illim nav jåhtel.
  • (sme) Don it lean nu johtil. → Dån illim nav jåhtel.
  • (sme) Sii eai lean boahtán. → Sij ællim boahtám.

[edit] Miscellaneous

  • (sme) Álgge oahpaheaddjin! → Álge åhpadiddjen!
  • (sme) Sevnnjoda. → Sjevnjut.
  • (sme) Sakŋida. → Sagŋet.
  • (sme) Boađán. → Boadáv.
  • (sme) Liikojit go guollái? → Lijkkuji gus guolláj?
  • (sme) Buorre lei go bohtet. → Buorre lij gå båhti.
  • (sme) Biekkastii. → Biekkastij.
  • (sme) Son vuittii golli. → Sån vuojtij gållev.
  • (sme) Boahtti veahkkin. → Boahtte viehkken.
  • (sme) Čájeheahkki munnje. → Vuosedihtte munji.
  • (sme) Anne ráhkada biepmu. → Anne stielli biebmov.
  • (sme) Vuolgit lea suohtas. → Vuolgget la suohtas.
  • (sme) Isak boahtá. → Isak boahtá.
  • (sme) Goabbá vuoitá? → Goabbá vuojttá?
  • (sme) Doppe boahtá áhčči. → Dåppe áhttje boahtá.
  • (sme) Gii bođii? → Guhti bådij?
  • (sme) Áddjá lea boahtán. → Áddjá la boahtám.
  • (sme) Manni doai dohko. → Manne dåj dåhku.
  • (sme) Gean don oidnet. → Gev dån vuojnni.
  • (sme) Son liiko guollái. → Sån lijkku guolláj.
  • (sme) Oro jaska! → Åro sjávot!
  • (sme) Dál moai boradetne. → Dálla måj bårådin.
  • (sme) Eahppi go boađe? → Æhppe gus boade?
  • (sme) Guldalehket. → Gulldalit.
  • (sme) Maid siđat odne? → Majt uddni sidá?
  • (sme) Orrut jaska. → Årrop sjávot.
  • (sme) Bora vai ealát. → Bårå vaj vieso.
  • (sme) Artihkal 27 geatnegahttá stáhta addit aktiiva doarjaga álgoálbmogiidda. → Artihkal 27 vælggogissan dahká stáhtav vaddet aktijva dårjav álggoálmmugijda.
  • (sme) Artihkal 2 geatnegahttá stáhtaid álggahit doaimmaid. → Artihkal 2 vælggogissan dahká stáhtajt álgadit dåjmajt.
  • (sme) Ráđđádallanortnet geatnegahttá maiddái Sámedikki. → Rádudallamårnik aj vælggogissan dahká Sámedikkev.
  • (sme) Soahpamuš geatnegahttá stáhtaid čađahit konkrehta doaimmaid. → Såbadus vælggogissan dahká stáhtajt tjadádit konkrehta dåjmajt.
  • (sme) Norga lea geatnegahttán iežas sihke rievttalaččat ja politihkalaččat suddjet ja ovddidit min giela. → Vuodna la ietjas vælggogissan dahkam sihke rievtugit ja politihkalattjat suoddjit ja åvddånahttet mijá gielav.

[edit] Nouns

[edit] Case differences

Lokativ -> Inessiv/Elativ
  • (sme) Isak boahtá goađis. → Isak boahtá goades.
  • (sme) Don čohkkát stuolus. → Dån tjåhkkåha ståvlån.
Genitiv/Akkusativ

Sme accusativ and genitive case has the same form, smj accusative is -v

  • (sme) Mii oruimet doppe jagi. → Mij dåppe årojma jagev.
  • (sme) Soai boahtiba dán geainnu. → Såj boahteba dáv gæjnov.

[edit] Px

  • (sme) Eaba muital suohttasiiddiska earáide. → Æbá subtsasta suohttasijdeska iehtjádijda.
  • (sme) Leahppi go oaidnán áhčáde? → Lihppe gus vuojnnám áhtjáda?
  • (sme) Eat muital suohttasiiddámet earáide. → Ep subtsasta suohttasijdema iehtjádijda.
  • (sme) In muital suohttasiiddán earáide. → Iv subtsasta suohttasijdám iehtjádijda.
  • (sme) Ean muital suohttasiiddáme earáide. → En subtsasta suohttasijdema iehtjádijda.

[edit] Lexical selection

Guhkki aigi => guhkev
  • (sme) In muital suohttasiiddán earáide. → Iv subtsasta suohttasijdám iehtjádijda.
  • (sme) Ean muital suohttasiiddáme earáide. → En subtsasta suohttasijdema iehtjádijda.
Guhkes áiggi vuollai => guhkev
  • (sme) Guhkes áiggi vuollái lea leamaš áigumuš álggahit idjadansajiid 20 olbmui. → Guhkev la læhkám ájggomus álgadit idjadimsajijt 20 ulmutjij.

[edit] Pronouns

[edit] Agreement

  • (sme) Son vállje juoppá máná. → Sån vállji juoppáv mánáv.
  • (sme) Son oaččui nuppi mánás reivve. → Sån oattjoj nuppet mánás girjev.
  • (sme) Mun adden nuppi mánnái skeaŋkka. → Mån vaddiv nuppe mánnáj vattáldagáv.
  • (sme) Son čállá goappašiid gieđaiguin. → Sån tjállá goappátjij giedaj.

[edit] Tag differences

Mii/mij

man (mii+Pron+Rel+Sg+Acc+Known) = mav (mij+Pron+Rel+Sg+Acc), maid (mii+Pron+Rel+Sg+Acc) = majt (mij+Pron+Rel+Pl+Acc)

  • (sme) Maid mii galgat muitalit sutnje? → Majt mij galggap sunji subtsastit?
  • (sme) Maid sihtabeahtti odne? → Majt uddni sihtabihtte?
  • (sme) Maid don barggat odne? → Majt dån uddni barga?
  • (sme) Maid son diehtá? → Majt sån diehtá?
Mihkke/mige
  • (sme) Mii eat ipmir maidege. → Mij ep dádjada majdik.

[edit] Misc

  • (sme) Diet girjjit gullet munnje. → Da girje gulluji munji.
  • (sme) Diet girji lea mu. → Dat girjje la muv.
  • (sme) Diet lea mu. → Dat la muv.
  • (sme) Diet gápmagat leat áhči. → Da gábmaga li áhtje.
  • (sme) Mii ávkkiid go lásat eai mana gitta? → Mij ávkijt gå glása e maná gitta?
  • (sme) Mii ávkkiid lea dakkár aššiin? → Mij ávkijt la dakkár ássjijn?


[edit] Adjectives

[edit] Agreement

Predicative

  • (sme) Sii leat čeahpit → Sij li tjiehpe
  • (sme) Sii leat stuoribut. → Sij li stuorebu.
  • (sme) Soai leaba čeahpit. → Såj libá tjiehpe.
  • (sme) Dát ášši lea dehálaš. → Dát ássje la ájnas.
  • (sme) Dát áššit leat dehálaččat. → Dá ássje li ájnnasa.
  • (sme) Mánná lea láiki. → Mánná la lájkke.
  • (sme) Mánát leat láikkit. → Máná li lájke.
  • (sme) Girji lea hálbi. → Girjje la álbbe.
  • (sme) Girjjit leat hálbbit. → Girje li álbe.

Attributive

  • (sme) Son šaddá buorrin oahpaheaddjin. → Sån sjaddá buorre åhpadiddjen.

[edit] Derivation

+Der/at: A → Adv
  • (sme) Vihken hui johtilit → Viehkiv huj jåhtelit
  • (sme) Oaččun dan hálbbit → Oattjov dav álbet

[edit] Lexical selection

Vuoras/boares
  • (sme) Son lea boaris. → Sån la vuoras.
  • (sme) Áddjá lea boaris. → Áddjá la vuoras.
  • (sme) Son lea boarráseamos. → Sån la vuorrasamos.
  • (sme) Áddjá elii hui boarisin. → Áddjá viesoj huj vuorrasin.
  • (sme) Sii leat boarrásepmosat. → Sij li vuorrasabmusa.
  • (sme) Mu boares áddjá ii šaddan vuolgit. → Muv vuoras áddjá ittjij sjatta vuolgget.
  • (sme) Boarrásepmosat sáhttet bargat. → Vuorrasabmusa máhtti barggat.
Geatnegahtton -> bákkulasj/åvdåsvásstádus (w/ines)
  • (sme) Skuvla lea geatnegahtton. → Skåvllå la bákkulasj.
  • (sme) Skuvla lea geatnegahtton oahpahit. → Skåvlån la åvdåsvásstádus åhpadit.

[edit] Numerals

[edit] Agreement

Nom
  • (sme) Dalle go áhčči lei čieža jagi. → Dalloj gå áhttje lij giehtja jage.
  • (sme) Mus lea okta guolli. → Mujna la akta guolle.
  • (sme) Golbma guoli leat buoremusat. → Gålmmå guole li buoremusá.
Acc
  • (sme) Bussá borrá golbma guoli. → Gáhtto bårrå gålmåv guolev.
  • (sme) Mun dohppen ovtta guoli. → Mån duohppiv avtav guolev.
  • (sme) Mun dohppen dán ovtta guoli. → Mån duohppiv dáv avtav guolev.
Gen
  • (sme) Diet leat ovtta guoli meađđemat. → Da li avta guole miedema
  • (sme) Dát leat guovtti guoli meađđemat. → Dá li guovte guole miedema.
  • (sme) Dát leat dán guovtti guoli meađđemat. → Dá li dán guovte guole miedema.
Ill
  • (sme) Attán dan guovtti guollái. → Vattáv dav guovte guolláj.
  • (sme) Mun vuvden girjjiid golmma olbmui. → Mån vuobddiv girjijt gålmå ulmutjij.
  • (sme) Mun vuvden girjjiid dán golmma olbmui. → Mån vuobddiv girjijt dán gålmå ulmutjij.
Loc - ela
  • (sme) Dat bođii ovtta guolis. → Dat bådij avtat guoles.
  • (sme) Válden iskosa guovtti guolis. → Válldiv åtsålvisáv guovtet guoles.
  • (sme) Dat bođii ovtta guolis. → Dat bådij avtat guoles.
Loc - ine
  • (sme) Guovtti guolis ledje dákkárat. → Guovten guolen lidjin dákkára.
  • (sme) Ovtta guolis lei dielku. → Avtan guolen lij dieblle.
  • (sme) Sápmelaččat orrot njealji riikkas. → Sábmelattja årru nieljen rijkan.
  • (sme) Golmma guolis leat meađđemat. → Gålmån guolen li miedema.
  • (sme) Dán golmma guolis leat meađđemat. → Dán gålmån guolen li miedema.
Com
  • (sme) Mun boađán dainna golmmain guliin. → Mån boadáv dajna gålmåjn guolijn.
  • (sme) Áhkku bođii ovttain guliin. → Áhkko bådij avtajn guolijn.
Ess
  • (sme) Diet rehkenastojuvvo golbman guollin. → Dat riekkniduvvá gålmmån guollen.
  • (sme) Diet rehkenastojuvvo guoktin guollin. → Dat riekkniduvvá guoktan guollen.

[edit] Adpositions

[edit] Word order

Miehtáj can be in both positions in sme, but only as a postposition in smj.

  • (sme) Son viehká miehtá máilmmi. → Sån viehká væráldav miehtáj.
  • (sme) Son viehká máilmmi miehtá. → Sån viehká væráldav miehtáj.

[edit] Lexical selection

Dan ala ahte => vaj
  • (sme) Lea deaŧalaš áŋgiruššat dan ala ahte sámi servodat ovddida. → La ájnas rahtjat vaj sáme sebrudahka åvddånahttá.

[edit] Particles

[edit] Focus particles

Focus clitics are not as productive in smj as in sme. In most cases we just want to remove them, but for some pronouns foc_ge -> foc_k. In questions with negation focus particle -bat -> question particle gus

Remove
  • (sme) Máhtte lea dát iige duot. → Máhtte la dát ij duot.
  • (sme) Sámit dahjege sápmelaččat ásset Ruoššas, Suomas, Ruoŧas ja Norggas. → Sáme jali sábmelattja årru Ruossjan, Suoman, Svierigin ja Vuonan.
Keep
  • (sme) Oktage. → Aktak.
  • (sme) Ii oktage boahtán. → Ittjij aktak boade.
  • (sme) Digaštalle iešguđet hástalusaid. → Dágástallin iesjguhtik hásstalusájt.
  • (sme) Lahtut berrejit boahtit iešguđet guovlluin. → Ájrrasa bierriji iesjguhtik dáfojs boahtet.
  • (sme) Iešguhtege. → Iesjguhtik.
In questions
  • (sme) Iibat oaččo basadit? → Ij gus oattjo basádit?

[edit] Question particle

  • (sme) Boađát go dál? → Boadá gus dálla?
  • (sme) Leahppi go gávdnan gusade? → Lihppe gus gávnnam gusáda?
  • (sme) Leahppi go viežžan buot girjjiideatte? → Lihppe gus viedtjam divna girjijdihtte?
  • (sme) Leat go viežžan buot girjjiidat? → La gus viedtjam divna girjijdat?
  • (sme) Lehpet go viežžan buot girjjiideattet? → Lihpit gus viedtjam divna girjijdihtte?
  • (sme) Dárbbašehpet go veahki? → Dárbahihpit gus viehkev?
  • (sme) Vuolgibeahtti go girdiin? → Vuolggebihtte gus girddijn?
  • (sme) Lehpet go dárbbašan ollu veahki? → Lihpit gus dárbaham ållo viehkev?
  • (sme) It go sáhte muitalit midjiide? → I gus máhte subtsastit midjij?

[edit] Adverbs

Gos -> gånnå/gåsstå

  • (sme) Gos áhččát lea? → Gånnå áhttját la?
  • (sme) Gos áhččát lea? → Gånnå áhttját la?

[edit] Cmp

Compounds are often not lexicalized in smj fst.

  • (sme) kultursuodjaleapmi → kultuvrrasuodjalibme

[edit] Miscellaneous

  • (sme) Ráđđehus galgá bealistis sihkkarastit ahte barggut čađahuvvojit → Ráddidus galggá ietjas bielestis sihkarasstet jut bargo tjadáduvvi
  • (sme) Sámediggi bealistis anii dehálažžan oažžut čađahuvvot eará láhkarievdadusaid → Sámedigge ietjas bielestis anij ájnnasin oadtjot tjadáduvvat ietjá láhkarievddadimijt
  • (sme) Bealistan in dieđe dása ollislaš duođaštusaid → Iehtjam bielestam iv diede dási åbbålasj duodastusájt
  • (sme) Isak lea viššalis bargi. → Isak la vissjalis bargge.
  • (sme) Ahte gielistii lea vissis. → Jut gielestij la visses.
  • (sme) Leage buorre. → Liege buorre.
  • (sme) Buorre lei go bohtet. → Buorre lij gå båhti.
  • (sme) Teáhtera ulbmilin lea nannet sámiid identitehta ja kultuvrra. → Teáhttara ulmmen la nannit sámij identitiehtav ja kultuvrav.
  • (sme) Wikipedia dárbbaša du veahki. → Wikipedia dárbaj duv viehkev.
  • (sme) Oavssit ja lasttat mat gullet oktii. → Oavse ja lasta ma akti gulluji.
  • (sme) Oahpaheddjiin lea ollu bargu. → Åhpadiddjijn la ållo barggo.
  • (sme) Dán jagi son lea oahpaheaddjin. → Dán jage sån la åhpadiddjen.
  • (sme) Son lea oahpaheaddjin hui čeahppi. → Sån la åhpadiddjen huj tjiehppe.
  • (sme) Son váldá mu gihtii. → Sån válldá muv giehtaj.
  • (sme) Mun oainnán ahte dii lehpet boahtán. → Mån vuojnáv dij lihpit boahtám.
  • (sme) Don fertet ieš čállit. → Dån viertti iesj tjállet.
  • (sme) Sámiid ássanguovlu gohčoduvvo Sápmin. → Sámij årromguovllo gåhtjuduvvá Sábmen.
  • (sme) Sámegielat Wikipedias leat dál 2,717 artihkkala. → Sámegielak Wikipedian li dálla 2,717 artihkkala.
  • (sme) Son beroštii arkeologalaš bargguin, ja son čokkii dávviriid ja dávttiid boares hávddiin. → Sån berustij arkeologijjalasj bargojs, ja sån tjåkkij dávverijt ja dávtijt vuoras hávdijs.
  • (sme) Girjái Áillohaš lea čoaggán historjjálaš govaid sámiin birra máilmmi. → Girjjáj Áillohaš la histårjålasj gåvåjt sámijs tjoaggám birra værálda.
Personal tools